
Kako pravilno rukovati sa kontaktnim sočivima?
Kontaktna sočiva se mogu nositi u svim uzrastima. Čak ih i bebe nose u slučajevima kada imaju urođene visoke dioptrije. Deca u ranom uzrastu nose sočiva kada imaju veliku razliku u dioptriji između oba oka ili kada odbijaju da nose naočare.
Deca u školskom uzrastu mogu u dogovoru sa roditeljima da nose kontakna sočiva u zavisnostiod njihove zrelosti, motivacije i spremnosti da sami stavljaju, skidaju i održavaju sočiva. Ako deca ne žele da nose naočare, ili ako se bave sportom sočiva su jedino rešenje. Za decu je najbolje da nose dnevna sočiva jer nema mogućnosti infekcije i komplikacija.
Na prvom pregledu za sočiva, obavezno se radi obuka korisnika kako da pravilno rukuju i održavaju kontaktna sočiva.
Sočiva se isključivo nose i stavljaju na zdravo oku. Ako oko suzi, ili postoji bilo kakva iritacija ili crvenilo oka, kontaktna sočiva ne treba nositi.
Portebno je pridržavati se pravila za koršćenje sočiva prema vrsti I tipu sočiva. Sočiva ne treba koristiti nakon isteka vremenskog perioda, odnosno roka upotrebe za koji su predviđena. Zato je neophodno da se evidentira kada je započeto korišćenje sočiva. Na primer ukoliko su u pitanju mesečna sočiva nakon mesec dana korišcenja obavezno ih treba zameniti novim parom.
Nepravilno održavanje sočiva moze dovesti do pojave infekcija, alergija i ozbiljnih komplikacija na oku, kao i nemogućnost daljeg nošenja sočiva.
Pre stavljanja sočiva ruke oprati i obrisati (osušiti) papirnatim ubrusom (peškir ostavlja končiće i s obzirom da ga svi koriste može preneti infekciju).
Sočivo uzeti iz kasetice u kojoj se čuvaju sočiva sa dva prsta, staviti na kažiprst dominantne ruke (kod većine je to desna ruka) i proveriti stranu sočiva (prava strana ima oblik “činije” - ivice sočiva su okrenute unutra, dok pogrešna strana ima oblik “tanijrića” - ivice sočva su okrenute ka spolja). Ako se nepravilno stavi sočivo sa pogrešnom stranom, smetaće i žuljaće na oku.
Postoje dve tehnike stavljanja sočiva:
1. Tehnika: nedominatnom rukom (kod većine je leva ruka) podignuti gornji kapak (da se izbegne treptanje), desnom rukom povući donji kapak i sočivo koje se nalazi na vrh kažiprsta staviti direktno na obojeni deo oka.
2. Tehnika: nedominatnom rukom povući donji kapak, dominatnom rukom sa kažiprstom staviti sočivo u donji deo oka, i polako uz pomoć donjeg kapka podizati sočivo na obojeni deo oka.
Ukoliko postoji osećaj žuljanja nakon staviljanja sočiva na oko, skinuti sočivo, proveriti stranu sočiva i da li je sočivo celovito, jer može da se ošteti/pocepa rukovanjem . Ukoliko je sočivo ispravno, isprati ga i ponovo staviti na oko. Ukoliko i dalje postoje smetnje, skinuti sočivo i javiti se oftalmologu.
Operati ruke tečnim sapunom i obrisati papirnatim ubrusom.
Pripremiti kutijicu za odlaganje sočiva i u nju sipati svež rastvor za održavanje sočiva.
Levom rukom povući donji kapak na dole, kažiprstom desne ruke povući donji kraj sočiva na donji deo beonjače i uz pomoć kažiprsta i palca izvaditi sočivo.
Sočivo staviti na dlan, na sočivo sipati rastvor za održavanje sočiva, istrljati sočivo jagodicom kažiprsta, isperi i odložiti u kutijicu u kojoj se već nalazi rastvor. Sočivo je potrebno da pliva u rastvoru -sipajti dovoljno rastvora, oko 2/3.
Pravilnim stavljanjem, skidanjem i čuvanjem sočiva čuvate zdravlje vaših očiju.
Za odrzavanje mekih kontaktnih sočiva poterban je samo jedan rastvor za dezinfekciju, čišćenje i čuvanje sočiva. Sa rastvorom se dobija i kutijica za odlaganje sočiva.
Operati ruke tečnim sapunom i obrisati papirnatim ubrusom. Nakon skidanja sočiva, sočivo je potrebno očistiti tako što se sočivo stavi na dlan leve ruke i jagodicom desne ruke kružnim pokretima trlja 20 sekundi. Nakon čišćenja, sočivo treba isprati istim rastvorom i odložiti u kaseticu sa rastvorom za čuvanje sočiva.
Ujutru, sočivo uzeti iz kasetice, isprati i staviti na oko. Iz kutijice prosuti rastvor u kojima su stajala sočiva, oprati, ostaviti da se osuši, zatvoriti, a kako bi obezbedili čistu i suvu kutijicu za odlaganje sočiva tokom noći. Sočiva u kutijici je potrebno da stoje najmanje 4 sata da bi se dezinfikovala.
Koliko je važan kvalitet sočiva toliko je važan i kvalitet rastvora koji se koristi za održavanje sočiva.
Kontakna sočiva je neophodno ispravno očistiti nakon svake upotrebe. Nakon svakog nošnja kontakno sočivo treba skinuti, očistiti, isprati i staviti u čistu kutijicu u kojoj je je stavljen svež rastvor za održavanje sočiva. Sočiva se nikada ne stavljaju u rastvor koji je već korišćen za čuvanje sočiva.
Sočiva se nose isključivo na zdravom oku. Ako postoji bilo kakva iritacija, srvenilo, žuljanje kontaka sočiva ne treba nositi.
Osobe koje koriste sočiva potrebno je da imaju i naočare za vid jer može da se pojavi alergija ili infekcija što ne dozvoljava korišćenje sočiva.
Pre upotrebe kontaktnih sočiva neophodna je obuka i savetovanje od strane oftalmologa.
Adaptacija za savremena meka kontaktna sočiva nije potrebna. Sočiva mogu da se nose celog dana, odmah, bez postepenog navikavanja.
Za gaspropusna i tvrda sočiva je potrebna adaptacija i to: prvog dana sočiva se nose 2 sata, a svakim narednim danom se povećava vreme nošenja za 1 sat, sve do 10 sati nošenja kada je obavezna prva kontrola.
Ukoliko nosite meka sočiva nije potrebno da pravite pauzu u njihovom nošenju da bi ste odredili dioptriju za naočare. Sočiva možete da skinete u ordinaciji, sačekate par minuta i odredite dioptriju za naočare.
Ukoliko nosite gaspropusna (GP) sočiva da bi ste odredili tačnu dioptriju za naočare potrebno je da napravite pauzu u njihovom nošenju prema smernicama oftalmologa.